Tervezd meg a következő évedet most!

Alig több, mint két hét múlva búcsút mondunk ennek az esztendőnek és reményekkel telve belevágunk a következő évbe. Ilyenkor az utolsó hetekben, napokban az ünnepek közt talán arra is jut idő, hogy egy kicsit megálljunk, vagy legalább lelassítsunk és visszatekintsünk a hamarosan mögöttünk maradó évre.

Olvass tovább

Esettanulmány a mesteremberek időgazdálkodásáról

Aki mostanában arra adja a fejét, hogy szakemberrel valamit meg akar javíttatni az otthonában, nagy fába vágja a fejszéjét. Ha szerencséje van, akkor az elvégzendő munka nem sürgős. Ha nincs szerencséje, akkor sürgős, de ez nem jelenti azt, hogy a helyzet egyszerűbben és gyorsabban megoldható lenne. Nézzünk egy-két példát:

Első példa:

Szerdán meghibásodik egy gázkonvektor, nem lehet vele rendesen felfűteni a szobát. Mit tesz az ember ilyenkor? Felhív egy gázkészülék-szerelőt. Szerencséje van, a mester rögtön felveszi a telefont és mondja, hogy szombaton jön megnézni a készüléket. Három napig tehát biztosan nem lesz rendes fűtés. Nem baj, van egy hordozható villanykészülék, azzal is lehet fűteni, igaz, kicsit többe kerül így a fűtés. Mivel a gázkonvektor öreg darab, az ember addig is izgul, mi van, ha végleg elromlott, nincs már hozzá alkatrész és cserélni kell. Mibe fog ez kerülni? Eljön a szombat. Az ember úgy intézi, hogy egész nap otthon lehessen, mivel a mester pontos időt nem mondott, hogy mikorra várható.
Délelőtt nem történik semmi. Délben az ember megpróbálja felhívni a mestert, hogy mégis mikor érkezik, azonban a mester nem veszi fel a telefont. Mivel délután sem történik semmi, az ember megint próbál telefonálni, a mester továbbra sem veszi fel a telefont. Elmúlik a szombat, a mester sehol.

Olvass tovább

Még mindig a kávét és az energiaitalt választják a fiatalok a vizsgára készüléshez a természetes módszerek helyett

Elsősorban kávéval és energiaitalokkal készülnek az egyetemisták a vizsgáikra – ez derül ki abból a cikkből, amelyben a Szegedi Tudományegyetem hallgatói nyilatkoztak júniusban arról, hogyan élik túl a vizsgaidőszakot. Van, aki ilyenkor négy kávéval kezdi a napot, más teával és energiaitalokkal, cigarettával próbál ébren maradni az éjszakai tanuláshoz. Elég szomorú, hogy az egyetemisták többsége még mindig a mesterséges élénkítőszerekre építve próbálja behozni a szorgalmi időszakban elmulasztott tanulást, de még inkább megdöbbentő, hogy már megjelent a feketepiacon a modafinil alapú „okosdrog”, amely a szakértők szerint súlyos bőrreakciókat, életveszélyes pszichiátriai, szív- és érrendszeri mellékhatásokat okoz. Ha azt nézzük, hogyan szaporodnak a tévéreklámokban a tanulást segítő pirulák, már csak idő kérdése, mikor válik széles körben elterjedté ennek az új, akár halált is okozó méregnek a használata a fiatalok körében.

Kevesen tudják, hogy kávé és energiaitalok nélkül is van élet

Arról természetesen nem ír a cikk, hogy léteznek más módszerek is a vizsgákra való eredményes felkészüléshez. Sem az újságíró, sem a megkérdezett egyetemisták nem hallottak még az Időkalauzról, ami történetesen a vidéki egyetemek közül éppen Szegeden kapható a jegyzetboltban már lassan három éve. Nem olvasták azt az interjút sem, amit tavaly decemberben adtam az Életvezetési Tanácsadó Központban, remélve, hogy ha kis lépésekkel is, de elindul az a szemléletváltás az egyetemisták közt, amely elengedhetetlen korunk legnagyobb kihívásainak, a halogatásnak és a túlvállalásnak a leküzdéséhez.

Ezen úgy tűnik, még sokat kell dolgoznom, de egy dologra addig is mindenképpen fel kell hívnom a figyelmedet. Ha egyetemista vagy és fiatal, talán azt gondolod, azt a kétszer másfél hónapot egy évben, amikor vizsgaidőszak van, ki lehet bírni. Jó, talán kicsit kevesebbet alszol ilyenkor, mint kellene, fáradtabb vagy, mint egyébként, még az is lehet, hogy a vizsgák közben, vagy utánuk, amikor végre kiengednél, lever a lábadról egy megfázás, amivel jelzi a szervezeted, hogy megterhelő volt az elmúlt néhány hét. Mindez azonban elmúlik és megint élvezheted az újabb gondtalan időszakot, amellyel ugyan ismét előkészíted a következő másfél havi szenvedést, de legalább közben jól érzed magad.

A fiatalon fölszedett rossz szokások később ütnek vissza

Miért baj ez? Egyrészt a szervezeted nem felejti el ezeket a nehéz időket és amikor néhány év, jobb esetben évtized múlva kórházba kerülsz egy infarktussal, vagy más szív- és érrendszeri megbetegedéssel, akkor annak a gyökerei ide vezetnek majd vissza. Másrészt a halogatás és a túlvállalás, amelyek esetedben a tanulásnál ütik fel folyton a fejüket, az élet más területein is elkísérnek, így ha például már tizenöt év múlva kiégsz és képtelen leszel megbirkózni az előtted álló kihívásokkal, akkor annak az lesz az oka, hogy fiatalon nem tanultad meg azokat a módszereket, amelyekkel ezek a problémák leküzdhetők, megelőzhetők. Persze megtanulhatod őket később is, sok tanácsadó él abból Magyarországon és szerte a világban, hogy a kiégett, túlhajszolt üzletasszonyokat, üzletembereket tanítja a hatékony időgazdálkodás alapjaira. Azonban tudnod kell, hogy fiatalon sokkal könnyebb a tanulás, ráadásul megspórolhatod magadnak a nehéz időszakokat és nem károsítod meg a szervezetedet.

Nem riogatlak tovább, élvezd a nyarat, a pihenést, és ha szeretnéd, hogy ne nyomasszanak azok a gondok, amelyekről írtam, csak dobd be az Időkalauzodat a strandtáskába, hogy napozás közben lapozgathasd, esetleg ülj ki vele a kertbe és élvezd, hogy téged már nem fenyeget sem a halogatás, sem a túlvállalás, és jelentősen megnövelted az esélyeidet, hogy hosszú és egészséges életed legyen. Ehhez kívánok neked sok sikert, sok szabad időt és jó pihenést a nyárra!

Fotó: www.pixabay.com

Érettségi – mit kellene jelentenie annak, hogy valaki érett?

Minden középiskolás életében eljön az az időszak, amikor a tanulmányai végéhez érve számot kell adnia az iskolában addig tanultakról ahhoz, hogy érettnek nyilvánítsák. A mai világban hivatalosan az számít érettnek, aki rendelkezik az előírt tudással magyar nyelvből és irodalomból, matematikából, történelemből, egy idegen nyelvből és még egy választott tantárgyból. Bár az nem kérdés, hogy ezek sok szempontból fontos területei lehetnek az életnek, de vajon elegendőek a mindennapokban való boldoguláshoz?

Olvass tovább

Pirulákkal a hatékony időgazdálkodásért?

Jó eséllyel Te is láttál már olyan reklámokat, amelyek a vizsgákra készülő egyetemistákat, illetve a stresszel küzdőket célozzák egy rendkívül egyszerű üzenettel: vegyél be egy pirulát és máris könnyebb lesz a tanulás, kevesebb stresszel jár majd az életed. Igen, ez így nagyon szépen hangzik és bizonyára elég jó profitot termel, amiből futja az újabb és újabb, olcsónak nem nevezhető tévéreklámokra.

Olvass tovább

Néhány gondolat az egyetem- és pályaválasztáshoz

Február 15-e minden évben sorsdöntő nap a fiatalok számára: ekkor jár le a felsőoktatási intézményekbe történő jelentkezési határidő, ami után már csak egyszer és akkor is csak korlátozott mértékben lehet módosítani azon, hogy ki hol és hogyan képzeli el a következő néhány évet, illetve a későbbi pályafutását. Mielőtt a határidő leteltével véglegessé válik a jelentkezésed a kiválasztott képzésekre, javaslom, hogy röviden gondold át még egyszer az alábbi kérdéseket és rájuk adott válaszaidat.

Olvass tovább

Te mire vársz?

Az adventi időszak minden évben az az utolsó szakasz, amely valamilyen formában mindenki számára egyet jelent a várakozással. Persze ez nem jelenti azt, hogy nem élnénk egész évben folyamatos várakozásban, de ilyenkor egy kicsit több okunk van várakozni, több örömet lelünk a mindennapi várakozásban, mint az év többi részében.

Decemberben mindenki vár valamire. Várjuk a Mikulást, a Karácsonyt, az ajándékozás örömét, a meghitt ünnepi hangulatot, a találkozást rég nem látott rokonokkal, barátokkal, ismerősökkel, a nagy közös lakomákat, a téli szünetet, a szorgalmi időszak végét és a vizsgaidőszak kezdetét (jó, ezt talán annyira nem várjuk :-)), a két ünnep közti szusszanást, majd az év végét és az új év kezdetét abban a reményben, hogy lezárhatjuk életünk egy újabb szakaszát és jövőre minden jobb lesz.

Olvass tovább

Egy hasznos ballagási ajándékötlet

Néhány nap múlva, ahogy minden évben április végén, május elején, elérkezik a középiskolai ballagások időszaka. Az érettségi előtt álló fiatalok mérföldkőhöz érkeznek életük útján, hiszen nem csak régi iskolájuktól vesznek búcsút, hanem attól az életformától is, ami az általános, majd a középiskola alatt meghatározta a mindennapjaikat. Kilépnek az évek során  jól megszokott környezetükből, új emberek, új kihívások és korábban nem ismert felelős döntések várnak rájuk. Innentől kezdve már rajtuk is múlik, hogy milyen irányban folytatódik az életük, akarnak-e további tanulmányokat folytatni, ha igen, milyen területen, vagy inkább a munkaerőpiacra lépnek ki.

Olvass tovább

Kéz a kézben jár együtt a halogatás és a túlvállalás

Amikor időgazdálkodásról és a hozzá kapcsolódó problémákról beszélünk, szinte mindenki a halogatást és a túlvállalást említi, mint leküzdhetetlen nehézséget.

Aki már olvasta az Időkalauzt, tudja, hogy mindkettő legyőzhető.  A többiek kedvéért azonban érdemes néhány szót szólni arról is, hogy a két probléma ugyan egymástól függetlenül is létezik, de legtöbbször szoros szálak fűzik őket össze. Ilyen esetben a megoldásnál is együtt kell őket kezelni.

Olvass tovább

Válasz nélkül nincs kommunikáció

Az internet elterjedése forradalmi változást hozott az emberek egymás közti kapcsolattartásába. A kommunikáció lényegesen egyszerűbbé, gyorsabbá, valamint ingyenessé vált. Az interneten keresztül korlátlan mennyiségben tudunk egymásnak üzenetet küldeni anélkül, hogy emiatt percdíjat kellene fizetni, vagy postai bélyeget vásárolni.

Mindez azonban mit sem ér, ha nem tudunk felelős módon élni az e-mail és a közösségi oldalak nyújtotta lehetőségekkel.

Olvass tovább